Starostlivosť o zuby v tehotenstve

V období tehotenstva prechádza telo ženy mnohými zmenami. Tie sa dotýkajú aj zubov a ústnej dutiny. Ich dlhodobé zdravie však možno výrazne ovplyvniť kvalitnou starostlivosťou. Určite neverte mýtom, že každé dieťa vás bude stáť jeden zub a radšej venujte svojim zubom viac pozornosti.

Hormonálne zmeny, znížená slinivosť a nedostatočná hygiena často spôsobujú zápal a následné krvácanie ďasien – tzv. tehotenskú gingivitídu. Tá sa vyskytuje u 30% gravidných žien,  ale najmä u tých, ktoré trpeli zápalom ďasien pred tehotenstvom. V týchto prípadoch dochádza k zvýrazneniu už prítomného zápalu. Pri objavení sa zápalu, opuchu alebo krvácania ďasien sa často budúca mamička vyľaká a menej si čistí zuby, aby predišla krvácaniu, čo má za následok zníženie hygieny, hromadenie povlaku a až vznik zubného kazu.  

Pri spozorovaní zvýšenej citlivosti, opuchu alebo krvácania ďasien odporúčame čo najskôr navštíviť svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorí poradia, ako sa starať o zapálené ďasná, znížiť ich zápal, ale aj ako sa starať o celý chrup v tehotenstve.  Neliečený zápal ďasien alebo parodontitída, môžu byť príčinou rizikového tehotenstva, potratu, predčasného pôrodu, či nízkej pôrodnej hmotnosti dieťatka.

K zvýšenej kazovosti v tehotenstve prispieva aj časté pojedanie sladkých alebo kyslých potravín či zvracanie na začiatku tehotenstva. 

Pri ranných nevoľnostiach je dôležité, aby ste si ústa vždy vypláchli čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluóru a aspoň 30 minút si zuby neumývali zubnou kefkou. Zubná sklovina je po zvracaní zmäknutá a kefka by ju mohla poškodiť. Ďasno reaguje na prítomnosť baktérií v povlaku opuchom, začervenaním a krvácaním. 

Počas tehotenstva vám odporúčame absolvovať tri preventívne stomatologické prehliadky – v každom trimestri jednu. Na našej zubnej klinike sa tehotným ženám nadštandardne venujeme. Vieme, že toto obdobie je pre ne náročné, preto im pomáhame prejsť ním bez problémov so zubami. Tri tehotenské preventívne prehliadky obsahujú u nás nasledovné ošetrenia:

1. trimester (1 - 3 mesiac): Zubný lekár zuby skontroluje. Dentálna hygienička  poskytne všetky informácie týkajúce sa výživy, hygieny a fluorizácie. Ukáže Vám správnu techniku čistenia zubov a odporučí vhodnú fluoridovú ústnu vodu a zubnú pastu.

2. trimester (4 - 6 mesiac): Zubný lekár ošetrí hlboké zubné kazy, v tomto trimestri je bezpečné aj podanie lokálnej anestézie, dentálna hygienička vykoná profesionálnu dentálnu hygienu - odstráni zubný kameň, bakteriálny povlak alebo pigmentácie z potravy.

3. trimester (7 - 9 mesiac): Mamička dostane v zubnej ambulancii podrobné informácie týkajúce sa starostlivosti o ústnu dutinu dieťatka hneď po narodení a počas prvých mesiacov.

Po narodení dieťaťa je rovnako dôležité starostlivosť o zuby nezanedbať a viesť k nej aj svoje dieťa. Preto na našej klinike poskytujeme zubné prevencie a ošetrenia celej rodine, vrátane malých detí.