Zuby múdrosti

Zuby múdrosti nazývané aj osmičky, rastú v dospelosti a sú považované za nadpočetné zuby. Mnoho ľudí má ústa menšie, a tak im zuby múdrosti nemôžu plnohodnotne vyrásť a spôsobujú problémy.

Ak majú zuby múdrosti dosť miesta, vyrastú úplne a zaradia sa do zubného oblúku. Vtedy je potrebné starať sa o ne tak, ako o ostatné zuby.

Ak zuby múdrosti nemajú dosť miesta na rast, môže sa stať, že nevyrastú vôbec na povrch ďasna, čiže ich nie je vidieť, alebo vyrastú čiastočne. V týchto prípadoch môžu spôsobovať zápaly okolitého ďasna, pocit tlaku a bolesti v sánke.

Zuby múdrosti, ktoré nevyrástli vôbec na povrch ďasna, je možné lokalizovať len panoramatickým RTG snímkom.  Panoramatický RTG snímok je pre nás jednou zo základných vyšetrovacích metód, zhotovíme ho pacientovi na počkanie a na jeho základe vieme okamžite spoľahlivo určiť ďalší liečebný postup. 

Pri  nevyrastených, ako aj pri čiastočne vyrastených zuboch múdrosti  odporúčame zuby extrahovať (vytiahnuť), aby nespôsobovali  problémy v budúcnosti. Extrakcia sa vykonáva pri účinnej anestézii a pri dodržaní pokynov po nej, pacient nemá takmer žiadne bolesti.