Zubný povlak, zubný kameň

Drobné zvyšky jedál a nápojov, ktoré ostávajú v ústach, sa postupne zhlukujú a vytvárajú na povrchu zubov, okolo ďasien, na jazyku, ale aj na povrchu zubých náhrad a okolo implantátov mäkký povlak žltobielej farby.  Vytváranie zubného povlaku je prirodzená vec,  treba ho však pravidelne odstraňovať, pretože nedostatočne odstránený bakteriálny povlak  je jednou z príčin vzniku zubného kazu, zápalu ďasien, parodontitídy či zápachu z úst.

Pri odstraňovaní zubného povlaku je dôležitý spôsob a technika a správny typ zubnej kefky, nie sila a tvrdosť kefky. Povlak sa nedá vypláchnuť čistou vodou ani žiadnou ústnou vodou. Účinné odstránenie sa dá dosiahnuť poriadnym umývaním zubov 1x denne. Okrem plochy zubov je dôležité odstrániť povlak aj spod ďasna, z medzizubných priestorov a z jazyka.

Nedostatočne odstránený povlak za pár dní zmineralizuje a mení sa na tvrdý zubný kameň.  Na zubný kameň sa prichytávajú ďalšie baktérie a pomaly jeho vrstva na zuboch a okolo ďasien hrubne. Takýto zhrubnutý zubný kameň dokáže efektívne odstrániť len dentálna hygienička pomocou špeciálnych nástrojov a technológií. 

Málokto si vie doma naozaj dokonale vyčistiť zuby, ďasná a medzizubné priestory. Zlé návyky spôsobujú, že napriek pravidelnej starostlivosti o zuby, nie je technika odstraňovania zubného povlaku dostatočná. Práve preto odporúčame pravidelne navštevovať dentálnu hygieničku, ktorá naučí správnu techniku, vysvetlí princípy správnej hygieny a profesionálne odstráni zubný povlak aj kameň.