Zubný kaz 

Zubný kaz (Caries dentis) je ochorenie tvrdých zubných tkanív.
Vzniká ako dôsledok usadzovania povlaku na zuboch. Zubný povlak obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré sú súčasťou ústnej dutiny. Odpadovým produktom metabolizmu baktérií sú rôzne organické kyseliny, ktoré narúšajú štruktúru skloviny a znižujú jej tvrdosť. Tento proces je počiatkom zubného kazu a nazýva sa demineralizácia, pretože sa zo zubných tkanív uvoľňujú minerálne látky. Spočiatku naruší zubný kaz iba sklovinu. Na pohľad vyzerá ako biela škvrna na zube a nezasahuje príliš hlboko. V prípade, že zlepšíme svoje hygienické návyky, je veľmi pravdepodobné, že si telo poradí aj samo a povrchový kaz "opraví", dôjde k tzv. remineralizácii. To znamená, že sa minerálne látky zo slín dostanú späť do skloviny a obnoví sa jej pevnosť. Remineralizáciu urýchľujú fluoridové ióny obsiahnuté v potrave, v zubných pastách alebo v prípravkoch pre lokálnu fluoridáciu.

Ak sa zubný kaz rozširuje, môže sa objaviť krátkodobá bolesť. Kaz v hlbších štruktúrach zuba má tendenciu sa rozširovať. Na povrchu zuba je vidieť iba malý defekt, ale vo vnútri môže byť veľké ložisko zasahujúce až ku koreňovému kanáliku. 

Pri pomalom postupe kazu je bežné, že sa bolesť neobjaví a infekcia pomaly preniká až do zubnej drene v koreňovom kanáliku. Baktérie v dreni spôsobia zápal až celá dreň, a teda celý zub odumrie. Jedná sa už o vážny stav, ktorý môže byť sprevádzaný komplikáciami a silnými bolesťami.

Pri akútnych – rýchlo postupujúcich zubných kazoch môže proces straty celého zubu trvať len pár mesiacov.
Pokazené zuby ovplyvňujú aj naše celkové zdravie. Pomery v ústnej dutine majú vplyv na čistotu pleti, zdravie žalúdka a čriev, ale aj na celkovú vitalitu človeka.

Zubnému kazu je možné predchádzať hlavne pravidelnou a správnou hygienou a vyváženou stravou.  Do oblasti hygieny patrí kvalitná zubná kefka, pravidelná návšteva dentálnej hygieničky a správna technika čistenia zubov a medzizubných priestorov.

Nevyhýbajte sa ani preventívnej prehliadke, v našom centre vám ju odporúčame absolvovať 2x ročne. Zubár vám počas nej nielen prezrie zuby, ale zhotoví aj RTG snímku a použije prístroj Diagnodent. Takto vám odhalí aj začínajúce kazy, ktorých ošetrenie nie je také náročné, ani tak nebolí.