Čistenie zubov deťom

U detí je dôležité začať s pravidelnou ústnou hygienou ešte pred prerezaním prvého zúbka.  Po kŕmení sa odporúča vytrieť vlhkou gázou na prste priestor pod perami. Tým sa odstránia zvyšky mlieka a ďasno sa očistí. 

Dôležitý je aj správny výber hryzátka, to dokáže deťom uľahčiť prerezávanie prvých mliečnych zúbkov. 

Prvú zubnú kefku dostáva dieťa po tom, ako sa ukáže prvý zub. Od tohto momentu by sa mal každý rodič pravidelne starať o čistotu zubov svojho dieťaťa. Túto starostlivosť netreba podceňovať. Často prevláda názor, že mliečne zuby aj tak vypadnú, takže starostlivosť o ne nie je potrebná. Nie je to však pravda. Mliečne zuby držia miesto trvalým. Pri ich predčasnej extrakcii (vytiahnutí) dochádza k chybám v postavení zubov, čo môže viesť ku krivému rastu trvalých zubov. Pokazené a neopravované mliečne zuby sú zdrojom baktérií v ústach a tie ohrozujú aj čerstvo vyrastené trvalé zuby.

K starostlivosti o zuby detí patrí aj pravidelná návšteva zubára. Dieťa by malo prísť na prvú preventívnu prehliadku do troch rokov. Táto prvá prehliadka slúži na zoznámenie sa s ambulanciou, s kreslom a so zubárom. Zubár počas nej skontroluje zuby dieťaťa a zodpovie otázky rodičov.

Rodičia by mali dbať na výber zubára, ktorý má skúsenosti s ošetrovaním detí a zaoberá sa ním pravidelne. Tým pomôžu dieťaťu, aby nezískalo strach z ošetrenia zubov, ale prehliadky považovalo za bežnú súčasť života.

Následne by malo dieťa absolvovať dve preventívne prehliadky ročne. Je vhodné ich spojiť aj s návštevou dentálnej hygieničky, ktorá rodičom vysvetlí a ukáže správnu techniku čistenia, zuby deťom nafluoriduje, prípadne odstráni zubný povlak.