Bolesť zubov

Bolesť zubov môže mať rôzne príčiny. Zdravé alebo ošetrené zuby však zvyčajne nebolia, takže je možné povedať, že každá bolesť zuba by mala byť riešená so zubným lekárom. Hoci mnohí návštevu lekára odkladajú s tým, že bolesť potlačia analgetikami, je to len dočasné riešenie, ktoré môže priniesť výrazné zhoršenie stavu – bolesť začne byť neznesiteľná, prípadne sa problém s boľavým zubom môže ešte zhoršiť a následne bude aj jeho ošetrenie komplikovanejšie.  Akútna bolesť zuba môže mať svoj pôvod v hlbokom zubnom kaze, v zápale prítomnom v koreňových kanálikoch, v zapálenom ďasne a podobne.

Ako sa bolesti zuba vyhnúť?
Pravidelne a správne si čistiť zuby, aspoň 2x ročne navštevovať dentálnu hygieničku, ktorá zuby profesionálne vyčistí a vysvetlí vám aj, ktoré pomôcky a ako pri čistení zubov používať. Pravidelne aspoň raz ročne navštíviť svojho zubného lekára a dať si zuby preventívne vyšetriť a následne ošetriť všetky aj začínajúce kazy.
Na našej klinike odporúčame 2x ročne preventívne vyšetrenie, aby sme zachytili všetky aj začínajúce kazy a iné ochorenia zubov a ďasien. 
Dbať na pestrú a vyváženú stravu a správnu životosprávu.

Čo robiť pri bolesti zuba?
Pokiaľ sa bolesť stupňuje najmä v noci, je pulzujúca a bežné analgetiká nezaberajú, je potrebné obrátiť sa na zubnú pohotovosť čo najskôr. Pokiaľ bolesť znesiete, počkajte do najbližších ordinačných hodín vášho lekára a ihneď ho navštívte.

Niekedy sa stáva, že zub bolí aj po ošetrení, prípadne bolia aj okolité zuby. Zásah do zuba občas môže vyvolať takéto bolesti, ktoré zvyčajne po krátkej dobe prejdú. Pokiaľ sa bolesť nestupňuje a nie je sprevádzaná opuchom je potrebné počkať pár dní a sama spontánne ustúpi.

Čo robiť s bolesťou po ošetrení alebo vytrhnutí zuba?
Po ošetrení zuba sa niekedy stáva, že menšia bolesť ešte niekoľko dní pretrváva, kým sa ošetrovaný zub aj jeho okolie upokojí. V týchto prípadoch je potrebné počkať a bolesť sa spontánne stratí, pokiaľ nie, je potrebné opäť vyhľadať svojho zubného lekára.
Po extrakcii (vytrhnutí zuba) je normálne, že rana môže ešte pár dní bolieť. Odporúčame, aby pacienti dodržiavali ústnu hygienu, vyplachovali si 2x denne dezinfekčným roztokom ranu a jej okolie. Jedli len vlažné, kašovité jedlá, nepili alkohol a nefajčili. Opuch a bolesti výrazne zmierňujú ľadové obklady, ktoré si pacient prikladá na ranu po dobu 48 hodín po zákroku.
Pokiaľ bola extrakcia veľmi zložitá a okolie zuba zapálené, lekár predpíše pacientovi antibiotiká, aby sa proces hojenia neskomplikoval.
Na našej zubnej klinike všetkých pacientov po extrakcii kontrolujeme po 24 hodinách a následne po týždni, aby sme si boli istí, že rana sa pekne hojí a bolesť ustupuje.