Diagnostika zubného kazu

Pri klasickom vyšetrení pomocou zrkadielka a sondy, zostáva až 70% kazov nezachytených. Pre dosiahnutie lepších výsledkov je štandardnou súčasťou našej diagnostiky aj zhotovenie záhryzových RTG snímkov na odhalenie kazov v medzizubných priestoroch a pod výplňami a hľadanie rizikových miest pre vznik zubného kazu pomocou laseru. Takto sme schopní vyhodnotiť zmeny v sklovine a následne ich ošetriť buď ozónom (bez vŕtania), alebo vhodnou výplňou.

Liečba kazu ozónom

Začínajúce kazy v sklovine je možné ošetriť bezbolestne a bez vŕtania pomocou aplikácie ozónu. Ozón zlikviduje už po 20 sekundách až 99,9% baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz. Takto ošetrené zubné tkanivá sú následne schopné remineralizovať, čomu pomáha aj aplikácia fluoridových prípravkov po ošetrení. Okrem toho je možné ozón využiť aj na ošetrenie citlivých zubných krčkov, ošetrovať afty, herpesy a zápaly ďasien, kde ozón nie len urýchľuje hojenie, ale má aj analgetický účinok. Pri ošetrení zubov výplňami používame ozón na zničenie zvyškov baktérií v kazovom ložisku alebo v koreňovom kanáliku.

Ošetrenie výplňami

Cieľom ošetrenia zubného kazu je rekonštrukcia postihnutého zuba do pôvodného stavu. V prípade vhodnej situácie sa snažíme zreštaurovať reparovaný zub s použitím estetických materiálov do pôvodnej prirodzenej podoby počas jednej návštevy.

Celé ošetrenie je bezbolestné. Po odstránení a vyčistení pokazenej časti zuba ju nahrádzame nanokompozitnými materiálmi. Vykazujú veľmi dobré estetické vlastnosti na predných zuboch ako aj vysokú odolnosť a trvanlivosť na zadných zuboch. Pracujeme len s najkvalitnejšími materiálmi na trhu, ktoré odoberáme od spoločnosti 3M ESPE. Preparácia sa podľa najnovších trendov prísne obmedzuje len na postihnutú časť zuba so snahou čo najviac šetriť nepoškodené zubné tkanivá. V prípade potreby je možné dezinfikovať preparáciu s použitím ozónu, čím docielime zničenie baktérií a znížime riziko možnej citlivosti po zákroku. Výhodou týchto materiálov je aj to, že sa dajú zaťažiť ihneď po ošetrení, tzn. pacient sa môže ihneď najesť. V prípade, že nie je možné zhotoviť výplň priamo, pretože zub je príliš poškodený, bude Vám navrhnuté iné estetické riešenie, či už zhotovenie nepriamej (laboratórne zhotovenej) výplne, prípadne fazety alebo korunky. Samozrejmosťou je zhotovenie provizórnej náhrady, spĺňajúcej základné estetické a funkčné nároky, ktorá vám umožní normálne fungovať do času zhotovenia definitívnej náhrady.