Detská stomatológia

Prvú návštevu stomatológa odporúčame deťom absolvovať po 12. mesiaci veku, kedy by už mali byť prerezané prvé zúbky. V prípade, že prerezávanie spôsobuje ťažkosti, naši zubní lekári vám radi poskytnú konzultácie aj telefonicky. Radi Vás a Vaše deti uvidíme na prvej návšteve na našej zubnej klinike napríklad v ordinácii detskej zubárky dr. Sabovej, ktorá sa dlhodobo venuje deťom. Vie, že deti sú veľmi vnímavé a pri práci s nimi je dôležitá trpezlivosť a špeciálna starostlivosť, preto vždy kladie dôraz na citlivý, individuálny a empatický prístup, vďaka ktorému sa strach z ošetrenia mliečnych zubov stratí.

Prvá návšteva ešte neznamená aj stomatologické ošetrenie. Ide skôr o vstupnú prehliadku, ktorej cieľom je, aby si dieťa navyklo na prostredie zubnej ambulancie a aby si zubný lekár vytvoril vzťah s malým pacientom. Kontroluje sa správne prerezávanie a postavenie zúbkov a rodičia sú informovaní ako sa správne starať o zúbky svojich detí. Zo skúseností vieme, že deti, ktoré už poznajú prostredie ambulancie a zubného lekára, znášajú stomatologický zákrok ľahšie a celé ošetrenie má hladší priebeh.

Mýtus o tom, že o mliečne zuby sa netreba starať lebo aj tak vypadnú, je absolútne nepravdivý. Zubný kaz postihuje mliečne zúbky tak isto ako trvalé zuby. Správna starostlivosť pri dočasných zúbkoch je nesmierne dôležitá pretože tvoria podstatnú súčasť vývoja trvalých zubov.

Pečatenie fisúr

Zalievanie detských zúbkov patrí medzi výkony detskej a preventívnej stomatológie. Po prerezaní prvých trvalých zúbkov po 6-tom roku života odporúčame ošetrenie žuvacích plôšok zadných zubov, tzv. fisúr. Tieto zuby majú členitý povrch, a preto je to nebezpečné miesto na ukladanie zvyškov potravy, čo môže viesť k tvorbe zubného kazu. Po ich dôkladnom vyčistení a aplikácii ozónu sa na ich ošetrenie použije pečatidlo. Takto sa zníži riziko vzniku zubného kazu a pri optimálnej starostlivosti o detský chrup môže potom ošetrený zub vydržať bez ďalších zásahov aj po celý život.